Cviky prevyšujúce skôr negatívami ako pozitívami časť 2.

Opäť si spolu posvietime na cviky, ktoré svojimi zvýšenými rizikami poukazujú na negatíva s nimi spojenými. Tým opäť nechcem tvrdiť, že by sme tieto cviky mali úplne prestať cvičiť, no niektoré z nich sú tak bežné, že človeka by ani nenapadlo zamyslieť sa nad jeho efektivitou a hlavne či je z biomechanického hľadiska vhodný.

Cviky do flexie – brušáky a skracovačky

McGillove štúdie jasne ukázali, že pri takejto flexií chrbtice je enormný tlak na medzistavcové platničky. Ďalším mínusom je, že sme vo flexií po väčšinu dňa, tak prečo ešte prehlbovať dysfunkcie a podporovať flexiu i v tréningu. Naopak flexia trupu a bedrových kĺbov sú základnými pohybovými vzormi. Preto si myslím, že ak je funkcia brušných svalov dobrá, daný jedinec ovláda svoje dýchanie a je vnímavý, sú tieto cviky mocným nástrojom na silu brucha, psoasu a celkového trupu. Gymnasti spravia skracovačiek tisíce a ja, aj keď som prekonal herniu disku sa im nebránim tiež. Samozrejme, že aj brušné svaly sú svaly ako každé iné, takže netreba robiť stovky opakovaní, ale radšej si cvik nejako sťažiť a robiť toľko opakovaní koľko i na iné partie. Platničkárom tento druh cvikov neodporúčam i keď ide o prístup a cieľ. Navyše existujú aj bezpečnejšie varianty ako napr. McGillcurlup atď.

brucho

GHD situps

Najhorší cvik do flexie, ktorému by som sa určite vyhol (ak nerobíte crossfit) je určite tento. Strieda sa tu maximálna extenzia s flexiou, psoas doslova horí a vytvára neskutočný tlak na naše platničky. A veľmi dynamické prevedenie tohto cviku to podporuje a ešte viac zvýrazňuje tlak na chrbticu.

GV2A8399

Príťahy veľkej činky v predklone bez opory

Tu si treba hneď položiť otázku riziko vs výhody. Cvik sám o sebe nie je vôbec zlý, problém môže nastať až pri vyšších váhach. Navyše nie každý dokáže izometricky držať poriadny ohyb v bedrách (hiphinge) s napriamenou chrbticou. Štúdie jasne dokazujú, že dlhotrvajúci predklon (aj keď správny) predstavuje enormnú záťaž pre chrbticu aj bez pridanej váhy.

GV2A8395

Zhyby s expanderom

Čo sa týka zdravia, tak na takejto pomoci nevidím nič zlého. Skôr mi ide o efektivitu a funkčnosť pri pomoci  pritiahnuť sa s gumou. Skúste sa zmyslieť. V spodnej polohe kedy je guma najviac natiahnutá, je človek pri príťahu najsilnejší a vo vrchnej polohe, kedy je guma zase málo natiahnutá je človek naopak najslabší. Navyše začiatočníci sa snáď ani s gumou nepritiahnu nad bradu a nie ešte so stabilnými lopatkami. Tzn., že v spodnej polohe nám doslova skoro vypadne aktivita svalstva a vrchnú polohu už aj tak nevieme prekonať, pretože sme slabí a nevieme poriadne zapojiť krídla.  Napr. pri dipoch je to presne naopak, v spodnej polohe, kedy sme najslabší nám vie expander krásne pomôcť a vo vrchnej polohe už ani skoro netreba. Nechcem hovoriť, že zhyby s expanderom sú na nič, určite vedia trochu pomôcť, ale myslím si, že existujú efektívnejšie riešenia. Navyše človek, ktorý sa nedokáže pritiahnuť potrebuje skôr zosilniť, naučiť sa stabilizovať lopatky a ramená a zapojiť chrbtové svalstvo. Nie pomáhať si s gumami, ak nemá ani šajnu ako sa má pritiahnuť.

GV2A8391