Dýchaj, teda ži
Kto dýcha, žije. Kto dýcha pomaly a zhlboka, žije dlhšie a zdravšie. Kto si uvedomuje, že dýcha a ako dýcha, žije naplno.
Nie nadarmo sa slová dych a duch tak podobajú. Doktorka Nina Jassingerová potvrdzuje, že zadržiavanie dychu od strachu, napätia, úzkosti, fučanie od hnevu nie sú dnes nijakou zvláštnosťou. Nepokojný duch spôsobuje nepokojný dych. A naopak. Bez jedla vydržíme niekoľko týždňov, bez vody tak 3 dni, ale bez vzduchu iba pár minút. Napriek tomu dýchanie považujeme za čosi také prirodzené a automatické, že tomu len zriedkakedy venujeme nejakú pozornosť.
Už teda vieme, že dýchanie je veľmi dôležitý prvok, a to obzvlášť pri športe. Hlavným spôsobom uvoľnenia energie pri aeróbnych aktivitách je práve oxidatívna cesta. Netreba zabúdať, že správne vykonaný výdych je zároveň predpokladom správneho nádychu.
Mozog upravuje rýchlosť dýchania podľa úrovne kysličníka uhličitého a nie podľa úrovne kyslíka. Napr. keď sme v strese, naše dýchanie sa mení. Úzkostlivý človek dýcha povrchne a na nasávanie a vytláčanie vzduchu do a z pľúc používa skôr ramená ako bránicu. Tento spôsob dýchania odstraňuje z krvi priveľa kysličníka uhličitého a narúša tak telesnú rovnováhu plynov. Povrchné a nadmerné dýchanie – pocit nedostatku vzduchu, akoby nemožnosť nadýchnuť sa – hyperventilácia predlžuje pocity úzkosti a zvyšuje stresové príznaky, ktorými sú: ťažoba a pocit stuhnutia na hrudi, stála únava, pocit slabosti, paniky, bolesti hlavy, búšenie srdca, nespavosť, bolesti svalov, rôzne stuhnutia, pichania, mravenčenie, stŕpnuté a studené ruky a tvár.
Sústreďme sa teda na svoj dych a spomaľme na chvíľku. Existujú viaceré dychové cvičenia, ktoré môžu zlepšiť kvalitu nášho dychu. Svoje o tom vedia aj jogíni aj ich dychové cvičenia Pranajámy. V súčastnej technickej dobe môžeme ľahko siahnuť aj po technických aplikáciach slúžiacim na zlepšenie a kvalitu dychu, skúste si pozrieť aplikáciu na telefón s názvom „Advanced Buteyko Institute“.