Kruhový tréning

Často sa stáva, že ženy sa väčšinou v posilňovni vyhýbajú klasickým strojom v domnení, že budú mať telo gigantických rozmerov ala Arnold. Milé dámy, veľa z Vás musím teraz asi sklamať, ale takto to nefunguje.Inými slovami – zďaleka to nerastie tak rýchlo a znateľne, ako sa ženy často mylne domnievajú. Posilňovací tréning všeobecne má naopak pre ľudské telo, predovšetkým v začiatkoch, skôr tvarovací a spevňovacie prínos. A toto je už argument, na ktorý by ženy mohli počuť.

Aj “obyčajný” kruhový tréning (zmysluplne zostavený a pod vedením skúseného trénera) má pre ženy, ktoré chcú chudnúť, spevňovať či tvarovať postavu, väčší význam než aeróbny tréning s nízkou alebo strednou intenzitou(napr. Beh na páse, Zumba a rôzne formy aerobicu pod.).
Toto by mohol byť argument č. 1, prečo by sa ženy nemali “báť” posilňovať a zdvíhať závažia. Kruhový tréning môže byť veľmi prijateľným a vhodným riešením. Samozrejme musí spĺňať určité kritériá – spomeniem hlavné z nich:

  • Počet stanovíšť v kruhovom tréningu: 6 a viac
  • Voľba cvikov: voliť skôr jednoduchšie (na posilňovacích strojoch), nebáť sa tu a tam zaradiť cvik technicky
    náročnejší (príťahy v predklone, drepy, mŕtve ťahy a iné)hmotnosť závažia: skôr ľahšie, umožňujúca vykonať vybraný cvik technicky správne po zvolenú dobu, tj. 30 až 45 sekúnd
  • Dĺžka vykonávania daného cviku: 30 až 45 sekúnd
  • Dĺžka pauzy medzi cvikmi: 15 až 20 sekúnd
  • Dĺžka tréningovej jednotky: 40 až 60 minút
  • Počet “kruhov” v tréningovej jednotke: 3 až 4

Samozrejme platí to, čo bolo spomenuté už skôr, a to je správna technika prevedenia všetkých vybraných cvikov.Všeobecne platí, obzvlášť u začiatočníkov, radšej sa neponáhľať, naučiť sa cvičiť technicky správne, postupne zvyšovať tempo a nasadenie. Tak ako pri každom tréningu aj tu platí, že každý kruhový tréning zahájime rozcvičkou a strečingom. Cieľom je pripraviť celé telo na záťaž, rozprúdiť krv, aktivovať svalové spojenia a hlavné kĺbové štruktúry (tj. Kolená, bedrá, chrbticu a ramená), 10 minút bohato postačí.

 
Na záver kruhového tréningu ešte venujeme 5 až 10 minút strečingu zaťažovaných svalov a kĺbových spojení.