pomôcka zvaná Foam Roller

Ako to funguje
Ide o masáž, ktorá sa vykonáva na vlastnom tele a uvoľňujú, a naťahujú sa pri nej svaly a šľachy stláčaním iba
určitých bodov, pomocou čoho sa obmedzí svalová bolesť a napätie. Rolovanie iba určitej časti tela po penovom valci spôsobí hĺbkovú kompresiu, ktorá pomáha roztiahnuť časom vzniknuté svalové uzlíky. Jednoducho vysvetlené, sval je ako šnúrka, ktorá keď sa zauzlí, je kratšia. Ak zatiahnete za oba konce, uzol sa stane ešte pevnejším, a preto je dôležité uzlík riešiť osobitne a „rozuzliť“ ho na mieste jeho vzniku.

Kto môže používať túto pomôcku
V minulosti ju používali iba profesionálni športovci a fyzioterapeuti, ale v dnešnej dobe je rozšírená medzi bežnými cvičencami a môže ju používať naozaj každý. Vytváraním tlaku na stuhnuté miesta budete schopní pomôcť regenerácii svalov a tým pádom zlepšiť ich elasticitu. Vaše svaly budú zdravšie, zbavené bolesti a rýchlejšie pripravené na ďalší výkon.

Použitie foam rolleru
Pri používaní penového valca môžete cítiť určitú bolesť alebo nepohodlie, čo je však normálne. Je to vlastne podobné,ako pri strečingu, ktorý je tiež do istej miery bolestivý a nepohodlný (nie však neznesiteľne), ale po jeho skončení sa vždy cítite lepšie.

Používajte ho na stuhnuté svalové partie vášho tela. Rolovanie pod svalovou partiou (vykonáva sa v sede alebo v ľahu) musí byť pomalé a kontrolované. Stačí 30-45 sekúnd na jednu svalovú partiu (resp. problémové miesto). Je to síce bolestivé, ale vždy musí ísť o znesiteľnú bolesť. Je treba kontrolovať silu tlaku a nepoužívať foam roller na kosti a kĺby, ale iba na svaly a šlachy.

foam-roller
Cviky
Labuť
Ľahnite si na brucho, mierne roznožte, ruky majte natiahnuté, predlaktie položte na foam roller dlaňami k zemi.
S nádychom približte foam roller k hlave tým, že stiahnete ramena od uší. S výdychom vtiahnite brucho a zodvihnite trup do mierneho záklonu a súčasne priťahujte foam roller ku hrudníku. S ďalším nádychom sa vráťte do počiatočnej pozície.
Opakujte 8-krát.

Prednoženie
Ľahnite si na foam roller, chodidlá si položte na podložku a ruky smerujú k stropu. S výdychom znížte ruky na úroveň panvy, vyrolujte hlavu a hrudník nad foam roller. S nádychom kmitajte 5x hore a 5x dole, udržujte torzo v kľude a ruky  pevné a natiahnuté. Opakujte 10-krát. Na sťaženie cviku môžete jednu nohu prednožiť.

Masáž a uvoľnenie svalov okolo bedrového kĺbu a kolena
Ľahnite si na bok a oprite sa o predlaktie. Spodnú nohu nechajte natiahnutú a opretú o foam roller, hornú pokrčte a oprite o chodidlo. Foam roller posúvajte smerom od bedrového kĺbu ku kolenu a späť. Opakujte 5-krát a následne posuňte foam roller o 10 cm nižšie, až sa dostanete k masáži svalom nad kolenom.

Natiahnutie a masáž chrbtice
Ležte na chrbte, nohy pokrčené, pod chrbát v hrudnej oblasti si podložte foam roller. S nádychom vytiahnite chrbticu do diaľky a tým aj do mierneho záklonu. Celú dobu tlačte rebrá dole, zadok zostáva na zemi. S výdychom vtiahnite brušné svaly a ohýbajte chrbticu do predklonu. Opakujte 5-krát a následne posuňte foam roller o 5 cm nižšie a znovu opakujte.

foam