Prevracanie pneumatiky

Myslím že ani neexistuje atlét, ktorý by nedokázal vyťažiť zo zaradenia pneumatiky do svojho tréningového programu. Je jasné že každý športovec a každý atlét je jedinečný a má vlastné špecifické ciele a ambície. Pneumatika je však univerzálny nástroj, ktorý môže byť zaradený do väčšiny tréningových plánov.

Pneumatika môže byť využitá na viac druhov pohybov: výskoky, výstupy a ťahanie na spodnú časť tela. Taktiež sú tu kľuky,tlaky so sparing partnerom a údery búracím kladivom na vrchnú časť tela. V tomto článku rozoberiem najpopulárnejší cvik s pneumatikou – prevracanie pneumatiky. Pri tomto cviku kombinujeme silu celého tela, výdrž, hrubú silu a flexibilitu. Pneumatiku tiež milujem kôli zapájaniu sily úchopu, trojitej extenzii cez boky, kolenám a členkom. Taktiež kôli výbušnosti z gluteu / bokov čo je jeden z najdôležitejších kĺbov, ktorý treba trénovať najmä pri bojových športoch špeciálne v prípade, že sa boj presunie na žinenku kde sú silné pohyblivé boky rozhodujúcim faktorom.
Technika

Prevracanie pneumatiky nie je mŕtvy ťah. Je tam pár spoločných vecí, ale samotné prevracanie musíme vykonať takým spôsobom, aby sme maximalizovali výhody a minimalizovali riziko zranenia. Najskôr drepneme dole k pneumatike a nastavíme sa do štvorbodovej polohy. Zatlačíme hrudník a ramená do pneumatiky a ruky držíme ďalej od seba. Chrbát by nemal byť  prehnutý a zadok by sme mali držať dole. Pohyb začíname bokmi tak, že v 45 stupňovom uhle zatlačíme do pneumatiky.
Toto je veľmi dôležité. Väčšina atlétov ale skúša pneumatiku zdvihnúť len pomocou rúk kolmo hore. Dodržanie 45 stupňového uhla je však veľmi dôležité hlavne z hľadiska bezpečnosti. Tiež to však atlétovi dovoľuje dostať sa do trojitej extenzie cez členok, koleno a boky. Ako si pneumatiku približujeme k výške ramien, musíme sa dostať do „nadhodovej pozície“ tak,  aby sme ju chytili a následne zatlačili dopredu ako benchpress, ale v stoji. Dovoľme potom pneumatike spadnúť na stranu a opakujeme ďalší pokus.