Regenerácia v športe

Regenerácia
Je to vo svojej podstate stav, kedy dochádza k zotaveniu nielen telesných, ale aj duševných procesov, ktoré boli tréningom narušené a určitým stupňom záťaže unavené. Sú to fyziologické deje prostredníctvom ktorých sa vychýlená rovnováha fyziologických funkcií vracia na počiatočnú úroveň, ale zároveň prebieha aj adaptácia a rozvoj výkonu. To znamená, že čím sa telo lepšie zregeneruje, tým rastie jeho výkonnosť a je  lepšie pripravené na nasledovnú záťaž. Regenerovať svoje telo po športovej záťaži môžeme pasívne, alebo aktívne.

Pasívna regenerácia
Proces pasívnej regenerácie začína už v priebehu telesnej aktivity a pretrváva bezprostredne aj po jej skončení. Pri pasívnej regenerácii dochádza k odstraňovaniu tzv. metabolickej acidózy, ktorá nastáva po prekyslení tela v podobe kyseliny mliečnej vo svaloch. V bunkách sa  obnovujú energetické substráty, vyrovnáva sa pomer iónov medzi bunkou a medzibunkovým priestorom, vyrovnávajú sa teplotné zmeny spôsobené  športovou záťažou.

Počas regenerácie telo začína inak pracovať s odpadovými látkami, zmení sa metabolizmus tráviaceho traktu aj vylučovacej sústavy. Priebeh zotavovacích procesov závisí od výkonnosti individuálneho športovca, jeho kondície, od pohlavia, výživy, množstva tekutiny v tele, takisto od klimatických podmienok a od zdravotného stavu. Pasívna regenerácia je teda regenerácia, ktorú fyziologicky zabezpečuje naše telo bez akejkoľvek našej pomoci.

A čo aktívnejšie formy regenerácie?

Regeneračný deň alebo deň voľna vôbec nemusí predstavovať absolútnu nečinnosť a pasívne formy zotavenia. Hlavným zámerom je predsa čo najviac  obnoviť silu, energiu a čerstvosť tela po fyzickej aj psychickej stránke. Presne v tom nám dokážu pomôcť spôsoby aktívnej regenerácie, ktoré  sú osvedčenou cestou na urýchlenie zotavenia.

Typy aktívnej regenerácie:
1. Ľahký posilňovací tréning: sústreďte sa na techniku, plynulosť opakovaní a ani zďaleka sa nepribližujte svalovému zlyhaniu.

2. Plávanie: ideálna voľba predovšetkým pre tých, ktorí vykonávajú aktivity s väčšou záťažou na kĺby a kosti.

3. Bicyklovanie: najlepšie vo voľnej prírode na čerstvom vzduchu.

4. Rýchlejšia chôdza a behy: uprednostňujte trávu a prírodné povrchy, zvýšený dôraz klaďte na kvalitnú obuv.

5. Joga, pilates, pohybová meditácia: vítaným bonusom je rozvoj mobility a duševného zdravia.

6. Turistika: trasu a náročnosť vhodne prispôsobte svojim možnostiam.

7. Myofaciálna automasáž: penový masážny valec (foam roller) alebo iné podobné pomôcky pomôžu uvoľniť stuhnuté miesta a rozmasírovať uzly vo
svaloch.