Sacharidy pred tréningom a počas neho

Sacharidy pred tréningom: Je to dobrý nápad? Záleží na situácií. Pokiaľ ste vo fáze budovania svalovej hmoty a chcete dosiahnúť maximum, dodávajte telu sacharidy pred aj počas tréningu.

V tejto fáze je, čo sa sa načasovania sacharidov pred tréningom týka, najlepším doporučením dať si malé jedlo s obsahom sacharidov a bielkovín hodinu a pol až dve pred tréningom. Toto jedlo by malo obsahovať okolo 50g sacharidov (200 kcal) a 14g proteínu (56 kcal).

Pokiaľ sa snažíte o redukciu telesného tuku, minimalizujte príjem sacharidov pred tréningom, ak pri ňom chcete spalovať tuk. Mali by ste dbať aj na dostatočný pitný režim.

Ak chcete zaistiť naozaj maximálny výkon, vyskúšajte sacharidový nápoj tesne pred tréningom. V priebehu silového tréningu je glykogén čerpaný zo zásob za účelom obnovy ATP, energie vnútri buniek, ktorá dodáva svalom energiu.

Vnútri buniek dochádza k štiepeniu ATP radou chemických reakcií. Energia vzniká týmto štiepením a umožňuje svalovým bunkám vykonávať ich prácu. V priebehu tréningu hladina glykogénu vo svaloch rýchlo klesá. V priebehu intenzívneho silového tréningu môžete vyčerpať až 26% vášho svalového glykogénu.

Po tréningu potrebujete, aby vaše svaly čo nyjrýchlejšie regenerovali. Hneď po tréningu sú vaše svaly najviac pripravené na syntézu nového glykogénu prvých 5 hodín. Mali by ste vtedy prijať sacharidy s proteínami hneď po odcvičení. Najlepším druhom sacharidov sú v tomto prípade sacharidy s vysokým glykemickým indexom, pretože sú rýchlo vstrebávané.