Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris je rastlina (vínna réva), ktorá rastie v miernych a tropických oblastiach v Spojených štátoch, Mexiku, vo východnej Európe, Indii a Číne. Túto rastlinu objavili liečitelia zo starej Číny, Indie a Mezopotámie.V Indii a Číne používali Tribulus pri nádorových, kardiovaskulárnych ochoreniach, bolestiach hlavy a na celkové posilnenie organizmu.

V Turecku bol žiadaným pri liečbe koliky a srdcovo-cievnych ochorení. Románske národy objavili účinky Tribulusu pred viac ako 1000 rokmi, pričom jeho účinky používali najmä na zvýšenie sexuálnej výkonnosti a neplodnosti u mužov i žien.

Prvé vedecké a klinické pokusy začali bulharskí vedci v roku 1982. Výskumy boli rozšírené o skúmanie účinkov u bulharských vzpieračov a zápasníkov, ktorí vďaka tejto rastline boli schopní zvyšovať svoj športový výkon, a tým prekonali svojich súperov na Olympijských hrách v Moskve.

Čo dokáže Tribulus?
Výskumy ukázali, že Tribulus zvyšuje hladinu testosterónu až o 30-50% v rámci normálnych fyziologických hodnôt. Z toho vyplýva, že Tribulus je zodpovedný za nárast svalovej hmoty, zlepšuje telesnú výkonnosť a odstraňuje únavy pri pretrénovaní.

Obľúbeným je najmä pri “rysovaní” svalov kulturistov, kde znižuje riziko straty svalstva pri nižšom kalorickom príjme.

Tribulus terrestris má priaznivé účinky nielen v posilňovaní, ale aj v iných oblastiach života. Výťažok z tejto rastliny a jej vplyv na organizmus ocenia najmä starší muži, u ktorých je produkcia testosterónu nižšia ako v mladšom veku.
Taktiež pomáha v boji proti únave, spomaľuje starnutie nehovoriac o celkovom úžitku pre imunitný systém.

Ďalšou jedinečnou oblasťou použitia Tribulusu terrestris je jeho priaznivý účinok na sexuálnu výkonnosť (uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a podporuje prekrvenie corpus cavernosum), kvalitu spermíí a plodnosť. Už po 30 dňoch užívania sa signifikantne zvyšuje počet spermií a ich pohyblivosť. Tu je potrebné upriamiť pozornosť na rozdielne obsahové látky (a tým aj rozdielny účinok) rastlín z rôznych lokalít.

Dávkovanie Tribulusu
Odporúčaná denná dávka je 750-2000 mg Tribulusu vo forme doplnku stravy rozdelená do troch dávok užívaných po jedle, aby sa minimalizoval pocit nevoľnosti a ťažoby žalúdka. Samostatne sa predáva v dávkach od 250 do 2000 mg.