Začínam s crossfitom

Crossfit. Tento pojem sa dostáva čoraz viac do povedomia a tak si povedzme o výhodách tohto cvičenia.
Každý “WOD” (tréning dňa) je iný, čo je skvelé pre ľudí, ktorích ľahko omrzí tradičné cvičenie v posilňovni.
Ak si často poviete: “Pre Boha, ďalších 30 minút na bežiacom páse” – čo môže byť horšie?”, tak potom crossfit môže byť tréning pre vás!
Navyše, vďaka svojmu zameraniu na intenzívne kardio a silový tréning, pri crossfite spálite viac kalórií za kratšiu dobu. Podľa nedávnej štúdie,
ženy spália v priemere o 12,3 kalórií za minútu viac pri cvičení crossfit ako pri behu na bežeckom páse,kde zvyčajne spália asi 8 až 10 kalórií za minútu.

Poďme na samotné benefity tohto cvičenia:

1. Rýchlejšie spaľovanie kalórií
Ja viem, už to bolo spomenuté, ale stojí to za opakovanie. Jednou z najväčších výhod crossfitu je rýchle spaľovanie kalórií v krátkom časovom období.
Typický tréning trvá v priemere 10 až 30 minút, ale Vaša rýchlosť metabolizmu zostáva zvýšená ešte dlho po docvičení WOD-u.
Taktiež spaľujete tuk v dobe odpočinku.
2. Je to skvelé cvičenie pre kardiovaskulárny systém
Vaša tepová frekvencia zostáva zvýšená po celú dobu tréningu, čo zvyšuje Vašu vytrvalosť.
V skutočnosti, štúdie ukázali, že srdcová frekvencia účastníkov bola zvýšená o 90 percent maximálnej tepovej frekvencie (HRmax),
ktoré boli preukázané v priebehu dvoch crossfit cvičení. Vedci tiež zistili, že cvičenci využili v priemere 80 percent VO2max, čo je maximálne množstvo kyslíka, ktoré človek môže využiť počas intenzívneho cvičenia.
3.Zvyšuje pohyblivosť kĺbov
To je výsledok rôznych pohybov, ktoré sa vykonávajú počas WODu – kde sa končatiny pohybujú do všetkých rôznych smerov.
Tiež tým, že sa učíte techniky, ako správne dvíhať ťažké bremená z podlahy a držať ich nad hlavou, Vaše riziko zranenia vo svojom každodennom živote sa výrazne znižuje.

 

4. Je to zábava!
Denné WODy sú vždy rôzne, takže nie je šanca aby sa zunovali alebo aby ste cvičili to isté deň čo deň. V crossfite, prevraciate pneumatiky, dvíhate činky, robíte gymnastické pohyby, dokončujete svoje prvé zhyby … zoznam by mohol pokračovať ďalej.
A pretože je prispôsobiteľný, môžu ho vykonávať ľudia všetkých vekových kategórií a schopností!

 

5. Nájdete si nových kamarátov
Crossfit tvorí nové kamarátstva. Nech sa Vám to páči alebo nie, je to tak. Ľudia v gyme Vás budú počas cvičenia povzbudzovať a pomáhať si navzájom.
Crossfit komunita je to,prečo sa budete do gymu vracať každý deň.”

 

6. Budete sa cítiť ako “superhrdina”
Pred začatím WODu sa môžete cítiť zničene a skľučujúco ale potom, čo je po všetkom, sa budete cítiť neuveriteľne silný ,neporaziteľný, no skoro ako Hulk čo si poradí so všetkým čo mu príde do cesty. Vidíme to v gyme každý deň :)

 

7. budete mať pocit, že ste v tíme
Crossfit atmosféra je veľmi podobná ako u športového tímu – vyskúšajte a uvidíte. Každý, kto tam je podporuje iných a športovci sa ťahajú navzájom,
aj keď tam je vždy pocit konkurencie. A to je to, čo robí tento šport tak výnimočným…